Александър Пулев обяви война на инфлацията и нелоялните търговски практики
Снимка: Министерство на икономиката, инвестициите и индустрията
Борбата с инфлацията при храните от първа необходимост, ограничаването на ръста на цените на горивата и ревизията на публичните предприятия и държавните структури са сред основните приоритети на новия вицепремиер и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев. Това заяви той по време на церемонията по приемане на поста от служебния министър Ирина Щонова.
Пулев подчерта, че правителството на премиера Румен Радев ще предприеме конкретни действия още в първите дни от мандата си. По думите му най-спешната тема е инфлацията при основните хранителни продукти, като още в понеделник в Народното събрание ще бъдат внесени законодателни мерки.
„Не водим война срещу търговските вериги, а срещу нелоялните търговски практики“, заяви Пулев. Той посочи, че се предвиждат по-строги санкции, засилен контрол и активни проверки от страна на регулаторите.
Според него държавата трябва ясно да покаже, че стои зад гражданите и бизнеса в условията на растящ инфлационен натиск.
Като втори ключов приоритет Пулев открои енергетиката и цените на горивата. Той заяви, че кабинетът разполага с над 15 подготвени мерки, разработени съвместно с бизнеса, работодателски организации и институции.
Министърът обяви и ревизия на дейността на държавните предприятия и агенции с цел да бъдат установени евентуални злоупотреби и неефективност.
„Трябва да сме сигурни, че няма кражби и течове. Ако е имало такива, ще има наказани“, каза Пулев.
Той подчерта, че инвестициите ще бъдат изведени като национален приоритет. В тази връзка Министерството на икономиката ще поеме ключови структури, свързани с инвестиционната политика, сред които Българската агенция за инвестиции, Агенцията за малки и средни предприятия и Българската банка за развитие.
По думите му това ще осигури по-добра координация между институциите и по-ефективна подкрепа за бизнеса и инвеститорите.
Пулев обеща и нови финансови инструменти за подпомагане на българските компании, земеделци и млади специалисти, включително програми за насърчаване на завръщането на млади хора от чужбина.
Служебният министър Ирина Щонова заяви, че през последните месеци ведомството е работило в тясна връзка с бизнеса и е търсило балансирани решения в условията на инфлационен натиск и глобална несигурност.
„Българският бизнес има нужда от устойчивост, предвидимост и работещ диалог с държавата“, посочи тя и изрази надежда новото редовно правителство да осигури дългосрочна стабилност.
