България и Румъния официално станаха част от Шенгенското пространство

Снимка: iStock by Getty Images

България стана пълноправен член на Шенгенското пространство в 00:00 ч. тази нощ.

Служебният министър на вътрешните работи на България Атанас Илков и неговият румънски колега Кътълин Предою символично вдигнаха бариерата на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) “Дунав мост” при Русе-Гюргево, отбелязвайки пълноправното приемане на двете страни в Шенген.

“Работихме заедно повече от 17 години за постигането на тази цел. Преминахме през много предизвикателства, но успяхме. Днес можем да се поздравим с успеха,” обърна се Атанас Илков към румънската делегация.

Румънският министър Кътълин Предою подчерта значимостта на проекта както за двете държави, така и за цяла Европа, наричайки момента исторически и заслужаващ своето политическо значение.

“Новогодишната наздравица е още по-специална за България, защото посрещаме 2025 година като пълноправен член на най-голямата зона за свободно пътуване в света,” написа служебният министър-председател Димитър Главчев във Фейсбук. Той отбеляза, че Шенгенското пространство е едно от основните постижения на европейския проект и че България заслужено вече е част от него.

Еврокомисарят с ресор „Стартъпи, изследвания и иновации“ Екатерина Захариева също коментира събитието във Фейсбук, заявявайки, че отпадането на граничния контрол ще направи Европа по-силна и просперираща.

Димитър Главчев нарече събитието историческо и плод на усилията на много хора, подчертавайки, че от Гърция до Финландия и Португалия ще може да се преминава без граници. Според него, българите ще усетят комфорта от пълноправното членство в Шенген още от първите дни.

Министърът на туризма Евтим Милошев подчерта, че България е сигурна дестинация, което е особено важно за туризма. Той очаква добри резултати в сектора след официалното присъединяване към Шенген.

Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова увери, че не се очакват задръствания на ГКПП „Кулата“ и че ще има нормален поток на трафика. Специална комисия ще провери конструкцията на моста, за да гарантира безопасността.

Главен комисар Антон Златанов, директор на Главна дирекция „Гранична полиция“, обясни, че новият режим на работа ще изисква различни мерки за контрол в граничната зона, която ще бъде на 30 километра около границите на България.

Пътят на България към Шенген

На 12 декември миналата година Съветът на Европейския съюз реши да отпадне проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния. България и Румъния очакват присъединяването си към Шенген от 2010 г., когато Съветът на ЕС отчете, че са изпълнени законовите изисквания. Въпреки това, в последвалите години не бе постигнато необходимото единодушие в Съвета на ЕС.

От 31 март 2024 г. България и Румъния вече прилагат изцяло достиженията на правото от Шенген. Контролът по вътрешните въздушни и морски граници с България и Румъния също беше премахнат от тази дата.

Шенгенското пространство включва 29 държави: Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Дания, Естония, Исландия, Испания, Италия, Латвия, Литва, Лихтенщайн, Люксембург, Малта, Нидерландия, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Хърватия, Чешката република, Швеция и Швейцария.