Вдигат цената на тока поради по-голямо потребление на електроенергия
Цените на тока ще бъдат вдигнати поради по-голямо потребление на електроенергия от предвиденото за регулаторния период от 1 юли тази година. Това съобщи служебният министър на енергетиката Владимир Малинов в предаването “Денят започва с Георги Любенов” по Българската национална телевизия (БНТ). Той обясни, че това по-голямо потребление трябва да бъде компенсирано, което е една от причините за предложеното увеличение на цените на електроенергията от следващата година, според доклада на КЕВР.
В настоящото ценово решение на КЕВР е заложена прогнозна цена на електроенергията, която в момента е значително по-висока, коментира Малинов. С 8,99 процента нагоре може да бъде средното претеглено изменение на цените на електроенергията за различните компании в България. Това пише в доклад на дирекциите “Електроенергетика и топлоенергетика” и “Правна” на КЕВР, отнасящ се до решение на комисията от 30.06.2024 г.
Българските домакинства ще продължат да плащат цена, която ще бъде много по-ниска от тази на свободния пазар, заяви министърът. Той увери, че няма да има режим на тока и че българските потребители трябва да бъдат спокойни. Според него, жителите на София също трябва да са спокойни, тъй като “Булгаргаз” няма да спре доставките на природен газ за “Топлофикация София”. Въпреки това, Малинов подчерта, че трябва да се предприемат мерки за оздравяване на дружеството.
Цялата държавна енергетика работи, за да осигури сигурност на пазара, каза министърът.
Няма да има шоково поскъпване на цените след въвеждането на т.нар. свободен пазар за домакинствата, посочи Малинов. Пълната либерализация трябва да влезе в сила от 1 януари 2026 г., като преди това ще има шестмесечен преходен период, през който потребителите да свикнат, добави той.
Министерството на енергетиката не подкрепяше данъка за подземните богатства, обяви министърът. Според него, това би могло да окаже негативно влияние върху инвестициите в сектора. Промяната в предложението в Закона за държавния бюджет беше подкрепена от повечето организации, занимаващи се с различни видове природни богатства, обясни министърът. Приходите в бюджета ще бъдат намалени с около 140-150 милиона лева от еднократната такса, но това е балансираното предложение, уточни той.
БТА напомня, че в петък служебното правителство внесе в парламента проекта за държавния бюджет за 2025 година, както и бюджетите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).