Връзката образование – бизнес е необходимо да се засилва

Марияна Филипова, снимка: личен архив

Автор: Марияна Филипова, Ръководител проект „Училище за квантови науки и технологии“

Бързото развитие на науките и технологиите в последните години са тенденция, която предстои да разкрива все по-голям потенциал пред човечеството. Този технологичен напредък е предпоставка за промени в различни видове бизнес направления, чрез внедряване на иновативни решения, автоматизация, концептуални изменения, необходимост от нови знания и умения на познатите ни длъжности и възникването на нови професии. 

Адаптирането на учебния процес, в съответствие с технологичното развитие на обществото, е неизбежното продължение на промените, които ни очакват.  Подготовката за бъдещето включва не само стремеж към създаването на висококвалифицирани кадри в различните типове индустрии,  но и формиране на актуално фундаментално познание от ранна възраст. Това ще позволи на младите хора да развиват, в последствие, кариера в избраното от тях направление, съобразно съвременните стандарти, изискващи се  от пазара на труда. Сходни са очакванията и на университетите: да имат подготвени студенти от средното образование, за да могат да продължат успешно развитието си в следващите образователни степени.

 „Тези необходимости са мотив за мен да подготвям хората за настъпващите промени чрез актуални STEM решения  и да създам цялостна образователна възможност: първото в света Училище за квантови науки и технологии. Бъдейки българско по своите корени и позициониране и функционирайки международно, неговата приложимост би дала търсените ползи както в страната, така и извън пределите й. Ползите да бъдем първенци с най-съвременното и технологично обучение на глобално ниво са редица: приложна връзка образование-бизнес, компетентни млади хора (независимо дали в ролята на кандидат-студенти или кандидати за работна позиция), изграждащи активно общество, национален икономически растеж, повишаване репутацията на страната ни със своето качествено и актуално образование. Смятам, че като член на световния екип от двадесет специалисти от четиринадесет държави, които ще работят върху създаването на програмите и уроците по квантови компютри за средношколци през следващите две години (2024-2026), приносът ми за младите хора в България и по света може да бъде този, който всички целим: издигане имиджа на страната ни. Вярвам, че подобни проекти ще срещнат своите съмишленици и ще бъдат успешно реализирани“, изрази увереността си Марияна Филипова.