Денков обясни защо България внася електроенергия
От началото на януари България е нетен вносител на ток не само от Румъния, но и от Гърция, Сърбия, Турция и Северна Македония. Това означава, че въпреки достатъчното мощности, с които страната ни разполага, те не произвеждат електроенергия, която да е конкурентна на пазара. А вместо това е по-изгодно да се купува от съседите.
Вносът на електроенергия е не, защото България няма мощности, а защото токът, който произвежда, е по-скъп в определени дни, часове, тогава, “когато другите могат да произвеждат от съответните източници, и тогава на пазара се внася ток, защото е по-евтино”. Това обясни премиерът Николай Денков по време на блицконтрола в Народното събрание . Той бе попитан от Драгомир Стойнев от „БСП за България“ защо в началото на януари т.г. сме внесли ток не само от Турция, но и от Република Северна Македония.
Денков уточни, че тече технологично състезание как да бъде произвеждана по-евтина ел.енергия и да бъде създаден този енергиен микс, който да даде възможност на регионите, на държавите, да произвеждат най- евтин ток, конкурентен на пазара. България е част от регионалния пазар и трябва по най-бързия и ефективен начин да обнови технологично своите мощности, за да е конкурентна спрямо съседите, подчерта премиерът. Затова, по думите му, е много важно България да продължи в ускорени темпове да изгражда своя микс от възобновяеми източници, вкл. хидроенергия, ядрена енергетика. Денков припомни, че този кабинет е подписал договорите за изграждане на 2 ядрени реактора и е започнала работа по тях, за да може да сме конкурентни на пазара, както е било досега. Миналата година България е нетен износител на ток, сигурен съм, че и тази ще бъде така, изтъкна министър-председателят. Нормално е, когато има отворен регионален пазар, в определени дни, часове, да бъдем вносител, това е част от енергийния пазар, който така се развива в целия свят, това е начинът да имаме по-евтина енергия за всички, подчерта Денков. Според него би имало драма, ако спрем процеса на енергийно-технологично обновление, защото тогава няма да сме конкурентоспособни.
Драгомир Стойнев упрекна кабинета, че не е изпълнил абсолютно нищо по споразумението с българските миньори и енергетици.
По споразумението с миньорите и енергетиците е свършено всичко, което може да бъде свършено междувременно. Преди 2 дни имахме среща с тях в Министерския съвет, където им представихме какво сме свършили, ще го представим и на вас в Народното събрание, отговори Денков. Ако има проблем в мините и в държавния ТЕЦ, така ще го кажа, това е ,защото години наред хора лъгаха енергетиците и миньорите, че могат да продължават така, както е било много години наред, обясни той. Ние сме правителството, което ги покани, обясни, че така не можа да продължава, какви са посоките, в които може да се търси решение, затова успяхме да сключим споразумение, и благодарение на парламента, че се включи в този процес, посочи премиерът. Един от резултатите е, че България вече получи потвърждение за териториалните си планове, с което ще имаме около 2.4 млрд.лв., които да бъдат използвани точно за тези хора, подчерта Николай Денков.
Кой ще замести България като износител на ток на Балканите
Румъния вече често е нетен вносител на електроенергия в България, като напоследък такава става и Гърция. Букурещ разполага с диверсифициран енергиен микс, който включва вятърни и соларни централи, голям брой ВЕЦ (около 6 гВт), АЕЦ и газови мощности. И Гърция, и Румъния направиха значителни инвестиции в газови мощности, които, въпреки че носят доста въпросителни заради метановите емисии, сега са по-изгоден и конкурентен източник на ток от въглищата. През 2022-а беше обратното заради високата цена на природния газ тогава и именно затова българските ТЕЦ-ове успяват да продават енергията си в целия регион – просто това беше по-изгодно. България пропусна тази възможност и няма планове за газови централи.