Зеленски прие предложението на Тръмп и приема американски инвестиции за развитие на редкоземни минерали

Снимка: Valentyn Ogirenko/Reuters

Украинският президент Володимир Зеленски обяви готовността на страната да приеме “инвестиции от американски компании” във връзка с местните редкоземни минерали. Това стана по време на среща с генералния директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси. Според Зеленски, инвестициите в разработването на редкоземните метали са от ключово значение за плана за победа на Украйна над Русия.

Според Американското геоложко дружество (USGS), САЩ зависят от вноса на определени критично важни минерали, сред които и редкоземни. Китай е водещият производител на подобни минерали.

Украйна твърди, че притежава в ограничени количества химичния елемент берилий, принадлежащ към алкалоземните метали, в шест зони на страната. Европейската комисия описва Украйна като “потенциален източник на повече от двадесет жизненоважни суровини”.

Украинското издание “Форбс” изчисли през 2023 г., че ресурсите от редкоземни минерали на Украйна възлизат на 111 милиарда тона, на стойност 14,8 трилиона долара, главно от находищата на въглища и желязна руда в страната. Повече от 70% от тези ресурси обаче се намират в регионите Донецк и Луганск, частично контролирани от Русия, както и в Днепропетровска област, към която армията на Москва приближава.

Американският ежедневник “Вашингтон пост” оцени през август 2022 г. запасите от редкоземни минерали на Украйна на 26 трилиона долара, почти половината от които са в райони, които сега са под руски контрол.

Украйна разполага и със значителни запаси от литий – 33 милиона тона, на стойност 38 милиарда долара, според изчисления на “Форбс” от 2023 г. Руската армия настъпва бързо до голямо находище на литий в района на Донецк и е поела контрола над находището на метала в Крута Балка, Запорожка област.

Украйна е сред първите десет държави в света по отношение на доказани запаси от титанови руди, като страната е източник на 7% от световното производство на метала, използван в космическата техника и електрониката. Преди нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., производството на графит в страната е възлизало на 10 000 тона годишно, но вследствие на войната е спаднало с 95% през 2023 г.

САЩ са внесли целия нужен на страната графит до 2023 г., който има различни индустриални приложения, включително и за производството на батерии за електрически превозни средства.

През 2022 г. Украйна е на десето място в света по производство на желязо, като преди руската инвазия, страната е била петият по големина износител на желязна руда в света, с годишен износ на стойност 6,8 милиарда долара през 2021 г.

Украйна притежава също и значителни запаси и на други критични суровини, включително уран, манган, живак и галий.

Зеленски подчерта, че ако тези находища останат под руски контрол, има заплаха други държави, сред които Иран и Северна Корея, да получат достъп до тях.