Йотова и Радев почетоха паметта на загиналите във Втората световна война
Снимка: БТА
Президентът Илияна Йотова и министър-председателят Румен Радев поднесоха цветя пред Паметника на Незнайния воин в София в памет на българските войници, загинали в борбата срещу нацизма.
По-късно държавният глава ще участва в церемонията по издигане на знамето на Европейския съюз пред президентската институция по повод Деня на Европа. Преди това Йотова ще приеме почетния караул на Националната гвардейска част.
„Днес отбелязваме края на Втората световна война – най-голямата трагедия в човешката история, както и Деня на Европа – символ на мирна и просперираща Европа, за каквато мечтаеха нейните създатели“, заяви президентът.
По думите ѝ светът отново е изправен пред конфликти, а дългът на съвременното поколение е да съхрани мира за бъдещите поколения.
„Както нашите родители ни завещаха мир, така и ние трябва да го оставим на децата си“, подчерта Йотова.
Премиерът Румен Радев заяви, че 9 май е ден на преклонение пред паметта на българските ветерани и милионите жертви, спрели разпространението на нацизма в Европа.
„Този конфликт отвори пътя към отказа от употребата на сила на Стария континент и постави основите на обединена Европа“, каза Радев.
Според него Европейският съюз днес има отговорността да бъде фактор на мира и да работи за прекратяване на конфликтите в Украйна и Близкия изток.
На церемонията присъстваха още министърът на отбраната Димитър Стоянов, лидерът на БСП Крум Зарков, представители на военно-патриотични организации и граждани.
