Йотова на 24 май: Нека пазим българския език, който ни прави народ
Снимка: БТА
„Нека пазим българския език, който ни прави народ, който ни свързва, обединява и подхранва нашето национално самочувствие.“ Това заяви президентът Илияна Йотова по време на церемонията пред Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ по повод 24 май.
„Днес не защото трябва, а защото искаме, в цялата страна се стичаме към домовете на българската духовност – училища и читалища, театри и библиотеки, водени от дълбока и чиста обич, предавана през поколенията. Днес пред тези сгради са всички – и току-що проходилите ни деца, и беловласите ни родители, защото днес е българският празник“, каза Йотова.
По думите ѝ никоя победа няма да бъде истинска, ако не се пазят писмото и паметта за нея. „Никоя победа няма да бъде потребна, ако след нея няма възход за хората и културата. И никое поражение няма да бъде съдбовно, когато пазим вярата и съвестта си“, подчерта тя.
Президентът отправи специални думи към българските учители. „Днес с молитва и много обич казваме: Бъдете благословени, скъпи и любими учители. Вие притежавате най-големия дар – първи да разкриете в душите ни тайнството на буквите и словото“, заяви тя.
Йотова коментира и темата за развитието на технологиите и изкуствения интелект. „Ако някой ви каже, че скоро алгоритмите ще заемат местата ви, не му вярвайте. Той не знае какво е да си български учител – с грижовна ръка да водиш децата по пътя на добрите хора и да отваряш голямата книга на любознанието“, каза още тя.
В словото си Йотова поздрави преподавателите във висшите училища, учените, писателите, поетите, библиотекарите, читалищните дейци, творците и журналистите.
„Бъдете благословени, журналисти – на вас разчитаме да ни преведете през това време на лъжи и заблуди и да ни обясните един свят, който все по-трудно се обяснява“, посочи президентът.
Тя се обърна и към младите хора: „Бъдете благословени най-вече вие – българските деца. Ние се гордеем с вас. Вие сте бъдещето на България.“
По-рано днес Илияна Йотова участва и в тържественото шествие в София по повод Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
