КЕВР създава работни групи за извънредни проверки на електроразпределителните дружества
Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), Иван Иванов, обяви създаването на три работни групи, които ще извършат извънредни проверки на трите електроразпределителни дружества в България. Това стана ясно по време на брифинг за журналисти, където Иванов също така коментира прекъсванията на електроенергията в някои райони поради тежки метеорологични условия.
Иванов подчерта, че според Закона за енергетиката, Министерството на енергетиката носи отговорността за техническото състояние и експлоатацията на енергийните обекти, както и за тяхната готовност при бедствия. Въпреки това, КЕВР има задължението да следи за съответствието на лицензионните дейности с условията на издадените лицензии, което е причината за заповедите за проверка на ЕРП-тата.
Иванов отбеляза, че през последните 10 години КЕВР не е ограничавала разходите на енергийните дружества за инвестиции и че тези дружества изпълняват своите задължения по инвестиционните програми, които ще бъдат проверени през април и май тази година.
Съгласно общите условия на електроразпределителните дружества, клиентите имат право на компенсация от 30 лева, ако останат без ток повече от 24 часа по вина на дружеството. При прекъсване над 36 часа, се начислява допълнителна неустойка от 20 лева за всеки започнат период от 12 часа без електрозахранване. Редът и условията за изплащане на допълнителни компенсации, обявени от служебното правителство, ще бъдат определени от Министерския съвет.
Относно възможността дружествата да се позоват на форсмажорни обстоятелства и да откажат да изплатят компенсации, Иванов заяви, че в момента няма такива основания и че решението би било в ръцете на съда.
КЕВР планира да промени цените на електроенергията за бита от 1 януари 2024 г., съгласно законови изменения. Промените в Закона за енергетиката от 2023 г. задължават регулатора да изменя цените не по-често от веднъж на шест месеца при съществено изменение на пазарната цена. В случая, реалното изменение е 30 процента, което е два пъти повече от изискуемото 15-процентно отклонение.
Прогнозната пазарна цена от 173 лева за мегаватчас, определена през юли 2023 г., е нараснала до 220 лева, което налага ново решение на регулатора в изпълнение на законовите изисквания.
Относно искането на депутата Делян Пеевски КЕВР да подаде оставка, Иванов коментира, че процедурата за избор на председател и членове на комисията е специфична и различна. Той напомни, че е избран за председател на КЕВР на 2 април 2015 г. с 5-годишен мандат, който е изтекъл през 2020 г. Иванов е информирал парламента за изтеклия си мандат и необходимостта да бъде избран негов наследник. Той добави, че е готов да благодари на Делян Пеевски, ако успее да ускори процедурата по избор на нов председател в парламента.