Кредитни карти – как да ги използваме разумно?
Финансовата култура на българите се повишава и хората управляват все по-разумно личните си финанси. Доказателство за това е фактът, че заедно с увеличаване на издаваните кредитни карти расте броят на хората, които са покривали използваната сума от тях в рамките на гратисния период и така са избягвали плащането на лихва.
Друго доказателство, че българите са все по-запознати как да използват разумно кредитните си карти, е ръстът на броя на покупките на стоки на равни вноски в рамките на лимита на картата. С покупките на изплащане, българите са в крак с все по-модерната тенденция „Купи сега, плати по-късно“ и отлагат плащанията във времето, което им позволява да запазят стандарта си на живот без да натоварват семейния си бюджет.
Изисквания за кредитна карта
При подаване на молба за издаване на кредитна карта основните изисквания на банките са следните:
- Да имате добра кредитна история – банките проверяват вашето кредитно досие. Важно е да имате добра кредитна история.
- Приемлива задлъжнялост – всички задължения по кредити и лизинги, включително и вноската по исканата кредитна карта да не надвишават 50% от вашия доход.
- Доказани доходи – разглеждат се само доказаните доходи на кредитоискателите.
Одобрение за кредитна карта
Обикновено за да получите одобрение за кредитна карта е необходимо да представите следните документи:
- Лична карта;
- Искане за одобрение на кредитен лимит;
- Документ от работодател за дохода или извлечение от сметка, по която се получава работната заплата.
Видове кредитни карти
Известни са следните видове кредитни карти:
- Револвираща кредитна карта (revolving)“ – Тя се характеризира с това, че погасената част от усвоения лимит, може отново да бъде използвана. Тези кредитни карти са най-разпространени.
- Charge – Характерно за тази кредитна карта е, че клиентът може да ползва лимита по картата, само ако е погасил цялото си задължение.
- В зависимост от лимитите, които се одобряват от издателите на карти и от профила на клиента, кредитните карти могат да бъдат различни класове – стандартни, сребърни, златни и платинени.
- Кредитни карти издавани онлайн. В Пощенска банка може да кандидатствате за кредитни карти онлайн без такса за разглеждане и издаване на картата. Банката предлага също безлихвен гратисен период до 50 дни при използване на кредитна карта за покупки.
- Кредитни карти с cashback – Чрез cashback програмата потребителите имат възможност да върнaт обратно част от похарчената сума, след като са направили плащане на покупки и услуги в търговски обект или онлайн. Обикновено банките връщат обратно 0,5% – 1% от сумата.
- – Шопинг кредитна карта на Уникредит Булбанк – Това е кредитна карта с функционалност за разсрочване на покупки над 50 лева на вноски до 36 месеца.
Как се използва кредитна карта?
За да използвате разумно кредитната си карта е необходимо да спазвате определени изисквания:
- Използвайте кредитната си карта при ежедневните покупи. При пазаруване с кредитна карта получавате гратисен период за плащане на стоката, докато при теглене на пари от банкомат се начисляват високи такси.
- Месечните ви покупки и плащания с кредитната карта не трябва да надвишават вашите месечни приходи.
- Погасявайте изхарчената от вас сума от месечния ви кредитен лимит изцяло и в определения срок за да спестите допълнителни лихви от забавени плащания. В случай, че не можете да възстановите цялата сума, направете поне минималното плащане или колкото можете.
Минимална вноска по кредитна карта
Минималната вноска по кредитна карта е минималната сума, която трябва да внесете след като използвате своята карта. Минималната месечна вноска зависи от сумата, която е използвана от кредитния лимит. Банките определят срок за плащане на тази вноска.
По-ниска минимална вноска по кредитна карта БНП Париба Лични Финанси
БНП Париба Лични Финанси предлага кредитна карта, която е с по-ниска минимална вноска при запазване на дългия гратисен период. Специфичното при картите, издадени от БНП Париба Лични Финанси е, че гратисният период е валиден за всяка нова покупка, без да е необходимо клиентът да погаси изцяло всички стари задължения, за да се възползва от това предимство за новите си покупки.
Броят на трансакциите с кредитни карти расте
Според експерти ръстът на използването на кредитни карти е движен от четири основни фактора. Първият е постоянното повишаване на финансовата грамотност на хората, които осъзнават предимствата на този инструмент и удобството, което той предоставя. Например БНП Париба Лични Финанси издава кредитни карти MasterCard с кредитен лимит до 10 000 лева. Картите предлагат дълъг гратисен период до 58 дни. Те се издават и доставят безплатно за клиента, преиздават се също безплатно, нямат такса за СМС известяване или за издаване на месечно извлечение. С тези карти хората могат да купуват стоки на изплащане в рамките на кредитния лимит при улеснена процедура и да превеждат пари от картата си към лична банкова сметка.
Вторият фактор е все по-големият брой стоки и услуги, които могат да бъдат закупени с кредитна карта.
Броят на онлайн трансакциите също се увеличава
Третото обяснение за ръста на броя на трансакциите е пандемията и желанието на хората да пазаруват дистанционно в безопасна среда.
Ръстът на броя на онлайн и безконтактните трансакции се обяснява и с дигитализацията на услугите. Кредитните карти вече лесно и бързо могат да бъдат интегрирани в дигиталните портфейли на хората и така всеки може да плаща с телефона си, което е допълнително удобство. Този начин на плащане е все по-предпочитан от хората и потвърждава тенденцията за промяна на начина на ползване на кредитните карти.
Четвъртият двигател на ръста на използването на кредитни карти е улесненият достъп до този финансов инструмент. Голям брой банки вече предлагат издаване на кредитни карти онлайн. От тази услуга се възползват както хора, които искат да притежават кредитна карта, така и такива, които биха кандидатствали за кредит за по-малка сума.
Вижте също: Нови банкови такси за теглене и внасяне на пари