Наводнения и аварии след проливните дъждове: Реки преляха, без вода остават населени места
Снимка: БТА
Стара река излезе от коритото си и отнесе част от трасето на довеждащия колектор към Пречиствателната станция за отпадни води в Карлово, съобщиха за БТА от ВиК-Пловдив. Аварията е станала снощи, а екипи вече работят по отстраняването ѝ. Предстои изграждането на дублиращо аварийно трасе, което ще бъде разположено по-далеч от реката. Кметът на Карлово Емил Кабаиванов увери, че нивото на реката остава високо, но опасност за града няма.
Река Янтра също излезе от коритото си край Бяла и Ценово, но към момента няма риск за населението и инфраструктурата, съобщи областният управител на Русе Любомир Владимиров. По думите му има сериозни струпвания на дървета около мостовите съоръжения при селата Долна Студена и между Караманово и Новград в община Ценово. Доброволчески формирования подпомагат действията на институциите и в двете общини.
Продължава преливането на язовир „Александър Стамболийски“ с около 170 куб. метра в секунда, което може да доведе до допълнително повишаване на нивото на Янтра през следващото денонощие. „Ситуацията се следи непрекъснато и засега няма опасност за хората и имуществото им“, подчерта Владимиров.
Обстановката във Великотърновска, Габровска и Ловешка област постепенно се нормализира след проливните валежи в петък и събота. Продължава разчистването на засегнатите населени места и възстановяването на повредената инфраструктура.
В община Севлиево екипите работят денонощно за възстановяване на водоподаването, съобщиха от „Български ВиК холдинг“. Заради рязкото покачване на нивото на река Видима е отнесен „Западният водопроводен клон“, който захранва Севлиево и селата Сенник, Душево, Кормянско, Раховци, Петко Славейков и Хирево. Засегнатият участък е с дължина 87 метра, а водоснабдяването е прекъснато.
След искане от областния управител на Габрово, Държавната агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ ще предостави безвъзмездно 120 960 литра бутилирана вода за питейни нужди на община Севлиево. Утре министрите на регионалното развитие Иван Шишков, на труда и социалната политика Наталия Ефремова и на земеделието Пламен Абровски ще инспектират напредъка по възстановяването на водопровода.
В Априлци обстановката вече се успокоява, съобщи кметът инж. Тихомир Кукенски. Реките Видима и Острешка са се прибрали в коритата си. В неделя хората разчистват ръчно, а от понеделник тежката техника отново ще бъде включена в най-засегнатите райони. Общинска комисия започва описване на щетите по домовете. Възрастната жена, спасена от наводнен дом, е настанена при близки в София, а туристите от хижа „Плевен“ вече са евакуирани.
По разпореждане на министъра на правосъдието Николай Найденов лишени от свобода от затворническото общежитие „Велико Търново“ към затвора в Ловеч се включиха в аварийно-възстановителните дейности в Габрово и Велико Търново. Те помагат за разчистване на обществени пространства и пътни участъци при засилени мерки за сигурност.
Мобилни екипи на Агенцията за социално подпомагане започват обходи в Севлиево и Габрово за описване на щетите от наводненията. Социални работници ще консултират пострадалите граждани относно възможностите за отпускане на еднократна помощ за покриване на спешни жизненоважни нужди.
