“Нексо” заведе дело срещу България в САЩ

Тогавашният главен прокурор Иван Гешев и неговият говорител Сийка Милева дават брифинг за разследването срещу "Нексо", Архив ЕПА/БГНЕС

Компанията “Нексо” (NEXO) заведе дело срещу България, прокуратурата и Министерство на финансите в арбитраж в САЩ.  Новината бе съобщена за първи път от сайта за разследваща журналистика “Бърд”.

“Още преди година, след масирания прокурорски рейд в българските и офиси, от фирмата обявиха, че ще съдят държавата за над 1 милиард долара. И ето че заплахата далеч не е била празни приказки”, посочва се в сайта за разследваща журналистика.

Делото по иска на “Нексо” е заведено на 18 януари. Към момента не е ясно за каква сума ще са претенциите на компанията. Още не са приложени и материали. Българските МФ и прокуратура изрично са посочени като ответници.

Само преди месец прокуратурата прекрати шумно образуваното година по-рано наказателно дело срещу шефовете на компанията. След първоначалните шумни обвинения същите прокурори вече смятат, че няма данни нито за престъпления, нито за престъпна група.

Признанието на държавното обвинение дойде след като преди това следователи, ГДБОП, ДАНС проведоха международна операция и обвиниха чeтиpимa дyши – К. Кънчев, А. Тренчев, К.Методиев и Т. Николов, зa yчacтиe в opгaнизиpaнa пpecтъпнa гpyпa зa пpaнe нa пapи, дaнъчни пpecтъплeния, ĸoмпютъpни измaми и бaнĸoвa дeйнocт бeз лицeнз чpeз плaтфopмaтa Nехо. Обискирани бяха и офисите на фирмата. Кънчев и Тренчев бяха привлечени като обвиняеми и за това, че в периода от юни 2018 г. до януари 2023 г. без съответно разрешение по Закона за кредитните институции (ЗКИ) извършвали банкови сделки чрез онлайн платформата “Нексо” – кредитиране и влогонабиране, като предоставяли парични кредити в щатски долари, британски паунди и евро на физически лица и търговски дружества, срещу получаване на лихва, както и влогове срещу изплащане на лихва. 

Само година по-късно –  прокуратурата прекрати делото и свали всички обвинения. Разследването е установило, че регулаторните органи от щатите Калифорния, Кентъки, Мериленд, Оклахома, Южна Каролина, Вашингтон и Върмонт са започнали административни действия срещу “Нексо” за извършване на банкова дейност и предоставяне на финансови услуги без лиценз. На 19.01.2023 г. обаче е постигнато споразумение между групата и регулаторните органи на САЩ, според което “Нексо” не е участвала в измама или подвеждащи търговски практики, а клиентите й не били ощетени или подведени относно финансовото състояние на компанията. Със споразумението се прекратяват всички административни производства по отношение на компанията в осем американски щата.

“На базата на така установената фактическа обстановка екипът от наблюдаващи прокурори стига до извода, че не са налице доказателства за извършени престъпления. Не са налице доказателства за престъпна деятелност в различни форми на съучастие с цел извършване на банкова дейност по занятие без съответно разрешение. Също така не са събрани доказателства за пране на пари. Спрямо обвиняемите не са събрани доказателства и за извършени данъчни престъпления или компютърни измами”, написа при прекратяването прокуратурата.

Преди това пък Софийският градски съд отмени европейските заповеди за арест на двама от обвиняемите по делото “Нексо” – Антони Тренчев и Коста Кънчев. От съда съобщиха тогава, че издадените европейски заповеди за арест (ЕЗА) са незаконосъобразни, защото не е извършено надлежно призоваване на обвиняемите. От материалите се установява, че обвиняемите имат постоянни и известни адреси в Обединените арабски емирства, откъдето не са призовавани от разследващия орган. Съдът прие, че издадените ЕЗА са преждевременни, поради което и незаконосъобразни. 

Компанията “Нексо” e oснована и управлявана от Коста Кънчев и Антони Тренчев, който е бивш депутат от Реформаторския блок. Третият съосновател е Георги Шулев – син на бившия икономически и социален министър от НДСВ Лидия Шулева, който е напуснал компанията през 2019, година след основаването й. Участие в “Нексо е имал и Сокол Янков, който също е напуснал през 2019 г.

Веднага след акцията на прокуратурата преди година, от “Нексо” публикуваха съобщение, в което определиха подхода й като “първо нахлувай, после питай”. “Все още не са ни представени официални документи, които еднозначно да посочат претенции към “Нексо”. Компенсира се обаче с ненужно показна акция, с участието на лица, които отказват да се легитимират и часове наред не са показвали заповед за претърсвания. Задържани са хора, без да има поименни заповеди за задържането им. Всичко случващо се до момента е в остър разрез с установените правни и процесуални норми, показващи тоталната некомпетентност на провеждащите тази срамна акция и са недостойни за една правова държава”, пишеше още в позицията.

Компанията предупреждаваше, че “както винаги компенсациите, които България ще изплати след заведените и спечелени искове от “Нексо”, ще са пореден антирекорд в размер на стотици милиони, но за съжаление ще са за сметка на българския данъкоплатец”.

Историята имаше и политически привкус, след като се установи, че 15 лица, свързани с “Нексо”, са дарили на “Да, България” 199 999 лв. за 2021 г. и 199 993 лв. за 2022 г. В НС даже бе създадена комисия, която да разследва даренията, но тя не стигне до никъде.

Източник: Сега