НСИ очаква ръст на инфлацията в България

Снимка: БТА

С уговорката, че Националният статистически институт (НСИ) не прави прогнози, председателят на НСИ доц. д-р Атанас Атанасов изрази в интервю за БТА очакване за ръст на инфлацията в България поради повишението на цените на хляба и тока. “В първите дни на годината виждаме, че хлебопроизводителите и ресторантьорите вече вдигат цените във връзка с повишаването на ДДС за продуктите, които произвеждат. Това би могло да доведе до повишаване на инфлацията в страната, особено като се има предвид, че хлябът и производните му продукти имат значителна тежест в потребителската кошница. Промяната в цената на електроенергията също ще окаже влияние върху инфлацията”, заяви доц. д-р Атанас Атанасов.

Тази година НСИ ще следи цените на четири нови стоки и услуги в потребителската кошница, като ще бъдат изключени осем други. Сред новите стоки и услуги са сушилня и купон за обяд в училищен стол. Сред отпадналите са PCR тестовете за COVID-19 и акумулаторната отвертка, които са заменени от комбиниран антигенен тест за COVID-19 и тест за доказване на грип А+Б, както и акумулаторен винтоверт вместо акумулаторната отвертка.

Доц. д-р Атанас Атанасов съобщи, че класификацията, използвана при изчисляването на инфлацията в Европейския съюз – COICOP, ще бъде променена от 2026 г., за да отразява по-добре съвременните модели на потребление, включително нови категории стоки и услуги. Това ще направи статистическите данни по-актуални и приложими както за икономически анализи, така и за информиране на обществеността и вземане на политически решения.

Присъединяването на България към Шенгенското пространство по суша може да създаде малки затруднения за националната статистика при някои изследвания, като например международния туризъм. “НСИ провежда изследване, при което на граничните пунктове се анкетират преминаващите за целта на пътуването им. Сега на Кулата това няма да може да се прави. На другите гранични пунктове като Видин и Русе все още могат да се осъществяват анкетите, тъй като там има такси за преминаване и хората спират и отговарят на въпросите ни, но на Кулата преминаването е свободно и там изпускаме потока от хора”, обясни председателят на НСИ. Той добави, че се заимства опит от страните от Шенгенското пространство, като се използват данни за движението на мобилните телефони, разрешени с промени в ресорния еврорегламент, който предоставя достъп до данни от мобилните оператори. Доц. д-р Атанасов съобщи, че има споразумение за сътрудничество с гръцката статистика и могат да се използват техните данни за пренощували туристи при отчитането на пътуванията на българските граждани в Гърция.

През 2025 г. НСИ ще обърне повече внимание на данните за имиграцията, съгласно Директива на ЕС за условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на висококвалифицирана трудова заетост. Ще започнат нови наблюдения на потреблението и финансите на домакинствата, на бързорастящи предприятия според броя на наетите лица, на равнопоставеността между жените и мъжете в управлението и други. От 1 януари 2025 г. влиза в сила и новата Класификация на икономическите дейности – КИД-2025. Скоро се очаква да бъде предложено и ново райониране на страната, което ще бъде подложено на обществено обсъждане, допълни доц. д-р Атанас Атанасов.