Парламентът гласува пълна забрана на вейповете и електронните цигари в България

Парламент

Със 197 гласа на първо четене парламентът гласува пълна забрана на предлагането, продажбата, разпространението и рекламата на електронни цигари за еднократна и многократна употреба, съдържащи или не никотин – т.нар. вейпове, и наподобяващи на тях устройства. Това стана чрез промени в Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесени от председателя на здравната комисия Костадин Ангелов.

Чрез поправките се правят и изменения в Закона за закрила на детето, като се въвежда забрана за употребата, предлагането и продажбата на деца на всички изделия, съдържащи никотин, включително паучове, снусове, дъвки и други, както и на енергийни напитки.

Според вносителя, привидната “липса на вредни вещества” или “намалените вреди” стимулират хората да използват тези изделия в неумерени количества и за продължителен период от време без прекъсване, което засилва вредата им върху здравето. Въпреки въведената в Закона за закрила на детето забрана за предлагането, продажбата и употребата на широк кръг тютюневи и свързани с тях изделия на лица под 18-годишна възраст, включваща и вейпове, мярката се оказва недостатъчно ефективна. Много деца и юноши на практика получават неправомерен достъп до електронни цигари, както във физическите обекти за продажба, така и в интернет пространството, в нарушение на законовите разпоредби.

По-рано днес парламентът прие единодушно и проект на решение за предприемане на мерки, предотвратяващи рекламата и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества.

Йордан Цонев от “ДПС-Ново начало” заяви, че ще подкрепят законопроекта на първо четене, тъй като обществото трябва да види, че народните представители и Народното събрание имат ангажимент към опазване здравето на хората. Той подчерта, че през годините са се нагледали на множество законодателни инициативи, които са неприложими. Законодателство, което не е подсигурено с необходимия контрол по изпълнението, е чист популизъм. Има множество забрани, включително за забрана за производство и търговия с наркотични вещества, но тази забрана не действа. Разпространението на наркотици продължава и употребата продължава, коментира народният представител.

Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС отговори, че между първо и второ четене ще трябва да бъдат направени работещи текстове. Той подчерта, че не е роля на законодателя да осъществява контрола по законопроектите, които приема. В приетото днес решение се съдържа и възлагането на министъра на вътрешните работи и на здравеопазването изработване на други допълнителни законодателни решения, които да помогнат всичко това, което си говорим, да стане факт. Ангелов посочи, че едно от тези дискусионни решения е да се даде достъп на МВР до камерите на всички нощни заведения, защото по данни на МВР най-много такива вещества се употребяват в нощните заведения, и увери, че нямат намерение сроковете между двете четения да бъдат съкратени.

Габриел Вълков от “БСП-Обединена левица” заяви, че категорично подкрепят законопроекта и го смятат за стъпка в правилната посока. От доклада на Световната здравна организация (СЗО) става ясно, че употребата на електронни цигари и вейпове сред младите хора се увеличава над три пъти. Големият проблем, който вижда, е контролът. Депутатът заяви, че от БСП-ОЛ ще предложат между двете четения и пълна забрана за никотинови паучове и никотинови торбички.

Маргарита Махаева от “Възраждане” също заяви, че ще подкрепят този законопроект. Тя посочи, че забраната за продажбата на непълнолетни лица е неефективна. За нея животът и здравето на децата винаги са били от първостепенна важност. Веиповете са се наложили като модна тенденция сред подрастващите, а електронни цигари с тетрахидроканабинол могат да се закупят свободно онлайн. Тя подкрепя и забраната за продажба на енергийни напитки за деца и настоява за засилване на контрола.

Андрей Чорбанов от “Има такъв народ” също заяви подкрепа за законопроекта на първо четене и настоя за създаване на работна група между първо и второ четене, в която да се разгледат всички аспекти.

Васил Пандов от ПП-ДБ заяви, че този законопроект дава добро начало за дискусия и за внасяне на промени. Един от основните проблеми е контролът. Българското законодателство за забрана на тютюнопушене на обществени места е на повече от 15 години, но българските деца са на първо място по употреба на тютюн, наркотични и психотропни вещества. Според него е необходимо да се прецизират текстовете, свързани с контрола. Полицейските органи в други европейски държави имат правомощия да контролират забраната за тютюнопушене, а РЗИ биха могли да бъдат един от контролните органи, но не и единственият. Пандов посочи, че трябва да се прецизират разпоредбите дали нагреваемите устройства попадат в тази забрана и да се прецизират забраните за продажба от разстояние.