Парламентът прие на първо четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г.
Със 207 гласа „за“, парламентът одобри на първо четене Законопроекта за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на държавния бюджет и бюджетите на Държавното обществено осигуряване (ДОО) и на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за тази година.
Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова обясни в пленарната зала, че служебният кабинет е изготвил този законопроект, тъй като внесените законопроекти за държавния бюджет и бюджетите на НЗОК и ДОО за 2025 г. все още не са разгледани от Народното събрание.
Срокът за предложения по законопроекта беше съкратен на три дни. Асен Василев („Продължаваме промяната-Демократична България“), който председателстваше първото заседание на бюджетната комисия в парламента, поясни, че целта е законопроектът да може да бъде разгледан на второ четене през следващата седмица.
Законопроектът урежда събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. за срок, не по-дълъг от три месеца, при спазване на изискванията на Закона за публичните финанси, Кодекса за социално осигуряване и Закона за здравното осигуряване.
Текстът на законопроекта предвижда, че когато приходите за съответния период са недостатъчни да покрият разходите и трансферите, лимитите за плащания се намаляват съразмерно до размера на приходите. Първостепенните разпоредители с бюджетни средства приоритизират плащанията си, като разходите за заплати и социални плащания са приоритет и се изплащат в пълен размер.
Асен Василев (ПП-ДБ) коментира, че по същество внесеният закон за приходите и разходите е удължителен закон. Той подчерта, че този закон трябваше да бъде приет преди Нова година, за да се осигурят правата на гражданите, и призова за максимално бързо разглеждане на държавния бюджет. Василев обърна внимание на разпоредба в законопроекта, която позволява на Министерския съвет да разходва средства със свое постановление, без ясно ограничение за какъв вид разходи.
Людмила Петкова обясни, че до приемането на бюджета за 2025 г. има някои плащания в отбраната, които трябва да бъдат направени, за да се избегнат лихви и неустойки. Тя отхвърли обвиненията, че Министерският съвет е внесъл законопроекта късно и посочи, че служебният кабинет е внесъл държавния бюджет за 2025 г. в началото на декември.
Мартин Димитров (ПП-ДБ) коментира, че в бюджета не трябва да се допуска повишаване на данъчно-осигурителната тежест. Цончо Ганев („Възраждане“) заяви, че законопроектът за приходите и разходите е временна мярка и критикува евроатлантическите партии за забавянето на приемането на държавния бюджет. Хасан Адемов от „Демокрация, права и свободи – ДПС“ подчерта, че приемането на законопроекта дава правната рамка за функциониране на държавните институции и гарантира правата на здравноосигурените лица. Владимир Георгиев от „БСП-Обединена левица“ изрази притеснение от намаления размер на трансферите за делегираните от държавата дейности, което може да постави в риск услугите, предоставяни от местните власти.
Министърът на финансите Людмила Петкова обясни, че според разпоредбата на Закона за публичните финанси разходите са до размера на приходите, което означава 0% дефицит. Йордан Цонев („ДПС-Ново начало“) прогнозира увеличение на приходите през тази година от 6,5 млрд. лева и заяви, че ще намерят начин да финансират инвестициите без това да се отрази на дефицита.