ПП-ДБ с предложение към ГЕРБ-СДС за общ национален мандат за съставяне на правителство

Кирил Петков

Снимка: БТА

Съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Атанас Атанасов от парламентарната трибуна оповести решение на “Продължаваме промяната – Демократична България” (ПП-ДБ) и органите на партиите в коалицията за потвърждаваме готовността им да реализират втория мандат като национален, съответно общ с парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС. 

Готови сме да го направим при спазване на ангажиментите, които поехме взаимно преди девет месеца, посочи още той. Атанасов обясни, че това може да се случи, ако се спазят следните рамки – подписване от председателите на двете парламентарни групи на споразумението, съдържащо гаранции за реформи в съдебната система, регулаторите и службите за сигурност, с ясни дати за изпълнение, министър-председател – взаимно приемлива кандидатура, излъчена от ПГ на ГЕРБ-СДС, както и запазване на досегашната структура на Министерския съвет. 

Атанасов поясни, че това не е покана за допълнителни преговори, а предложение с израз на готовност да изпълнят ангажиментите, които  са поели публично преди девет месеца. Дългът към България ни кара да сме отговорни и да използваме последния шанс, който ни дава Конституцията, и да направим последен опит да не хвърляме държавата в криза и поредица от избори, добави още съпредседателят на ПП-ДБ.

Атанас Атанасов подчерта, че при отказ ще смятат, че са изпълнили задълженията и ще върнат неизпълнен мандат на президента. Очакваме официален отговор с вашето решение до датата на поканата за връчване на втори проучвателен мандат от страна на президента, допълни той.

От парламентарната трибуна съпредседателят на ПГ на „Продължаваме промяната-Демократична България“ Кирил Петков заяви, че има нещо много просто, сложено на масата – споразумение, в което се изисква реформа на правосъдната система, реално, през прозрачен процес, не на хартия, съобщи БТА.

Ще бъде най-голямата грешка, ако прочетеното от Атанас Атанасов предложение бъде обявено като молба, подчерта той. И призова ГЕРБ-СДС да спазят думата си отпреди девет месеца, защото, по думите му, в политиката и в живота най-важното нещо е да спазваш думата си. Най-важното е всяко действие да го правиш не от страх, алчност, а от чувство за дълг, подчерта той. И колеги, няма да влизам в преговорни процеси, 20 дни дискусии, обяви Петков.

Всички българи научиха, че от регулаторите зависи дали ще има монополи в магазините, каква ще е цената на тока – всичко това е сложено в това в споразумението, в него няма делене, а прозрачен процес, при който всички граждани да видят как се избират тези хора, не да са майки, бащи на депутати, а чисти хора, които да защитават обществения интерес, изтъкна Петков. В него е и темата за службите, 30 години те работят за нещо друго, освен за сигурността на българските граждани, продължи той. Вие ги хвалите, но за всеки шпионин, хванат на българска земя, сигналът е дошъл от чужди служби, напомни политикът. Според Петков службите не са постигнали много, като в същото време се занимават с интриги и фалшификации. 

Ако тези институции не бъдат поправени, не сме постигнали това, което трябва за една нормална европейска държава, обобщи депутатът. Всичко започва от чувството за отговорност, за спазена дума, подчерта съпредседателят на ПГ па ПП-ДБ. Преди девет месеца дадохме ясна дума за 18 месечно управление с единствената промяна –  ротация на премиерите, припомни той. Колкото и да не искате  да си спомните за това споразумение, това беше споразумението – не ви е харесало, ами да не сте го правили. Като сте го направили, трябва да си спазвате думата, заяви Кирил Петков. Той обясни, че разликата между предложението на Мария Габриел от 17 март, което е само за ротация на премиерите, и последвалото на Николай Денков е, че към второто е добавено и споразумението. Имаме ли воля в тази зала да направим реална стъпка напред за България или ще продължаваме в тази зала да си спомняме как 30 години не сме направили нищо тук за тази държава или ще си запретнем ръкавите и ще кажем, че България заслужава повече и ще направим всичко възможно от чувството за дълг, а не от чувство на страх, алчност, завърши Кирил Петков.