Правителството предлага мерки за стабилизиране на пазара на хранителни стоки и защита на българските производители

Снимка: Правителствена информационна служба

Правителството планира да въведе законодателни мерки за стабилизиране на пазара на хранителни стоки и повишаване на защитата на българските производители. Това ще стане чрез регулации, насочени към ограничаване на нелоялните практики по веригата за доставки, а не чрез методи като ценови тавани или прагове на надценките.

Това бе обявено след извънредно съвещание в Министерския съвет, свикано от премиера Росен Желязков. На срещата присъстваха министърът на финансите Теменужка Петкова, министърът на земеделието и храните Георги Тахов, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, ръководителят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова, председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, представител на Националната агенция за приходите и вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев. Съвещанието се проведе на фона на бойкота на големите търговски вериги от страна на някои потребители по-рано през седмицата.

Премиерът Росен Желязков подчерта, че през последната година за всички участници в агро-хранителната верига се наблюдават несправедливи и нелоялни обществени отношения, водещи до по-високи цени за крайния потребител и по-ниски доходи за производителите. Той добави, че държавната намеса трябва да доведе до справедливи обществени отношения и цени за крайния потребител.

На срещата бяха обсъдени и законодателни промени за скъсяване на веригата на доставки, като Желязков подчерта необходимостта от директен достъп на местните производители до крайните клиенти в сътрудничество с общините и местните структури. Той също така спомена, че ще се следи финансовата дисциплина и контрола на доставките от трети страни.

Планира се изготвянето на анализ от НАП за дейностите на търговските вериги, включително броя на посредниците и техните надценки. Обсъдени бяха и идеи за предотвратяване на отложени плащания, едностранни стимули и такси, които водят до увеличаване на цените.

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов заяви, че по инициатива на премиера ще бъде изготвен законопроект, който да регулира отношенията по цялата верига за доставка на храни – от производител до търговия на дребно. Целта е чрез защита на производителите да се постигне облекчение за потребителите. Според Тахов, новата регулация ще нормализира пазара и ще осигури справедливи доходи за земеделските производители.

Работата по законопроекта ще започне още в понеделник, 17 февруари, съобщиха от пресцентъра на земеделското ведомство.

Министърът на финансите Теменужка Петкова предостави данни за оборотите на големите търговски вериги след извънредното съвещание. Според тези данни, общият им оборот на 13 февруари е намалял с 28,8% спрямо предходния ден, което представлява спад от 7,9 млн. лева на дневна база. На 13 февруари се проведе бойкот на големите хранителни вериги в знак на протест срещу високите цени, като инициативата ще се повтори на 20 февруари. Организаторите призовават потребителите да пазаруват само от малки квартални магазини и български стоки в подкрепа на малкия бизнес и родните производители.