Невероятно: Рублата расте спрямо еврото и долара

Руската рубла достигна днес двегодишен връх спрямо долара и еврото, най-вече благодарение на строгия капиталов контрол в страната и въпреки обявения пореден пакет санкции от страна на ЕС, предаде Ройтерс.

В сутрешната търговия рублата поскъпна с 0,7 на сто спрямо долара до 68,62 рубли, най-силната й позиция от юни 2020 г.

Спрямо еврото рублата поскъпна с 1,2 на сто до 73,84 рубли, като за кратко стигна и до 72 рубли за долара, най-силната й позиция от февруари 2020 г.

Движенията на руските валутни пазари се осъществяват под строг капиталов контрол, а акции се търгуват ограничено и при забрана за къси продажби. На чуждестранни играчи е забранено да търгуват с акции на руски компании без изрично разрешение.

Участниците на пазара обаче се питат дали сегашният курс на рублата е устойчив, като се има предвид, че в началото на март рублата падна до рекордно ниски нива след налагането на първите санкции от страна на западните държави, посочва Ройтерс.

На този фон Европейската комисия предложи днес ЕС да прекрати вноса на руски петрол, още руски банки да бъдат изключени от системата за международни разплащания SWIFT, както и да спре излъчването на три руски телевизии.

Пред Европейския парламент председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен съобщи, че новите санкции се предвижда да засегнат най-голямата руска банка Сбербанк, както и високопоставени военнослужещи, извършили военни престъпления в Буча и при обсадата на Мариупол. По нейните думи санкциите предвиждат три руски телевизии, които не бяха посочени конкретно, да не разпространяват програмата си в ЕС нито в ефир, нито онлайн.

По отношение на забраната на вноса на руски петрол Фон дер Лайен отбеляза, че тази стъпка няма да бъде лесна и ще се приложи постепенно. Предвижда се ЕС да прекрати вноса на руски суров петрол в следващите шест месеца, а на преработен – до края на годината.

Фон дер Лайен заяви, че руският президент Владимир Путин трябва да плати висока цена за жестоката агресия срещу Украйна. Искаме Украйна да спечели тази война, но и да бъде способна да се възстанови след това. Трудно е да се предвидят необходимите суми – вероятно ще бъдат нужни неколкостотин милиарда евро по оценки на специалисти, добави тя. Председателят на ЕК предложи на евродепутатите да започне работата по подготовката за бъдещото възстановяване на Украйна след войната.