САЩ и Иран приключиха 21-часови преговори без споразумение

Снимка: БТА/АП

САЩ и Иран не постигнаха мирно споразумение след продължилите около 21 часа преговори в Пакистан, съобщи американският вицепрезидент Джей Ди Ванс.

По думите му американската делегация е напуснала разговорите заради сериозни разногласия, след като Техеран не е приел ключови условия на Вашингтон, включително отказ от разработване на ядрени оръжия.
Лошата новина е, че не постигнахме споразумение, но това е по-лоша новина за Иран, отколкото за САЩ“, заяви Ванс. „Казахме ясно какви са нашите червени линии.“

Той уточни, че по време на преговорите е провел шест разговора с президента Доналд Тръмп.

От иранска страна полуофициалната агенция „Тасним“ съобщи, че прекомерните изисквания на САЩ са възпрепятствали постигането на договореност.

Срещите в Исламабад бяха първите преки разговори между двете страни от повече от десетилетие и най-високото равнище на контакти от Ислямската революция през 1979 г. насам. Те се разглеждат като ключови за бъдещето на крехкото двуседмично примирие и за евентуалното отваряне на Ормузкия проток – стратегически маршрут, през който преминават около 20% от световните енергийни доставки.

В публикация в „Екс“ иранското правителство съобщи, че разговорите ще продължат на експертно ниво, въпреки оставащите различия, без да се посочва конкретна дата.

Според източници от посредника Пакистан, Ванс, специалният пратеник Стив Уиткоф и Джаред Къшнър са провели среща с председателя на иранския парламент Мохамад Багер Калибаф и външния министър Абас Аракчи.

Преговорите преминаха при засилени мерки за сигурност в Исламабад, като в града бяха разположени хиляди представители на силите за сигурност. Пакистан играе ключова посредническа роля, която се разглежда като значим дипломатически ход.

Паралелно с разговорите САЩ обявиха, че подготвят условия за операции по разминиране на Ормузкия проток. Според американската страна два военни кораба са преминали през района, докато иранските медии отрекоха това.

Контролът върху Ормузкия проток остава основен спорен въпрос. Иран настоява за контрол и евентуално въвеждане на такси за преминаване, докато САЩ изискват свободно корабоплаване без ограничения.

Сред ключовите искания на Вашингтон са още предаването на над 400 килограма високообогатен уран и прекратяване на ядрената програма, както и ограничения върху балистичните ракети.

От своя страна Техеран настоява за освобождаване на замразени активи, отмяна на санкциите, изплащане на компенсации и гаранции срещу бъдещи военни действия, включително изтегляне на американските сили от региона.

Липсата на пробив в Исламабад поддържа високото напрежение в Близкия изток и засилва несигурността около енергийните доставки и глобалните пазари.