Южна Корея в политическа криза след обявеното извънредно военно положение

Снимка: БТА/АР

Вчера президентът на Южна Корея, Юн Сук-йол, обяви “извънредно военно положение” и обвини опозицията, контролираща парламента, в симпатии към Северна Корея и блокиране на правителствената дейност с “антидържавни действия”. Това събитие е водещата тема в световния печат тази сутрин.

Решението на Юн беше остро критикувано и оспорено от британския вестник “Гардиън”. Джулиан Боргър от изданието коментира, че внезапното въвеждане на военно положение изглежда като отчаян ход в контекста на ниския рейтинг на президента и силната политическа опозиция. Американският вестник “Уолстрийт Джърнъл” подчертава, че консерваторите в Южна Корея отдавна обвиняват опозицията в симпатии към Северна Корея, но Юн все по-често ги заклеймява като антидържавни елементи.

Британското издание “Файненшъл таймс” отбелязва, че решението на президента поставя политическото му бъдеще в сериозна опасност. Професор Лейф-Ерик Исли от университета “Ихва” в Сеул заявява, че при нисък рейтинг и липса на силна подкрепа в собствената му партия, изпълнението на указа ще бъде изключително трудно.

Американският вестник “Вашингтон пост” пише, че президентът е направил рискован ход, който предизвика шест часа безредици и напомни за военните диктатури. Експертът по южнокорейска политика Дарси Дроут коментира, че фактът, че парламентът бързо отхвърли решението му, включително с гласове от собствената му партия, сериозно навреди на авторитета му.

“Ню Йорк Таймс” отбелязва, че малко повече от две години след избирането му, краткото обявяване на военно положение е шокирало южнокорейците, които се надявали, че ерата на военна намеса в гражданските дела е останала зад тях. Събитията около решението на Юн и неговото отменяне след блокадата от парламента показват дълбокото обществено недоволство в страната.

Германското списание “Шпигел” отбелязва, че политическият дискурс в Южна Корея е също толкова разделен, колкото и в САЩ, където всеки различен политически възглед води до обявяване на опонентите за врагове. След нападението над лидера на опозицията И Дже-мьон през януари, политическият климат стана още по-напрегнат.