Желязков: Българското правителство е в режим на въвеждане на еврото

Снимка: Правителствена информационна служба

Българското правителство вече е в режим на въвеждане на еврото. Това каза премиерът Росен Желязков на брифинг в Министерския съвет по повод на конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка за присъединяването на България към еврозоната

Премиерът посочи, че страната ни ще се води от няколко принципа. Първият е плавното и спокойно въвеждане, а не стихийно въвеждане на европейската валута в България. Трябва да има спокойствие, предвидимост и прозрачност на процесите. Вторият принцип е предотвратяване на всички възможности за недобросъвестни търговски практики, за спекулиране с надценки и цени, както и злоупотреба с доверието на българските граждани и потребители, посочи премиерът. 

Това е повод за гордост на българското общество. Общество, което от края на 90-те години пое по един мечтан за поколения българи път – да бъде част от съюза на свободните и развити европейски държави. Път, който беше увенчан с успех през 2005 г. и ефективно през 2007 г., откогато сме член на Европейския съюз. Път, преминал през много трудности, през финансова, банкова, дългова криза. През политически кризи, ковид криза, енергийни кризи, но българите неотклонно, търпеливо, с много труд и усърдие успяха да извоюват това, което други държави не успяха. Извоюваха покриването на критерии, доверието и оценката на европейските институции, каза още Росен Желязков. 

По думите на Желязков докладите показват, че държавата ни покрива критериите и отправят сигнал към европейските институции, че България може да стане член на еврозоната, считано от 1 януари 2026 г. 

Това ще бъде формализиране с решения, които предстоят на 8 юли т.г. Решения на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз. С тези решения формално ще бъде дадено началото на процеса по въвеждането на еврото. От тази дата започват и определени действия, по силата на приетия миналата година от българското Народно събрание Закон за въвеждането на Еврото в България, подчерта Желязков. 

Според министър-председателя регулаторните органи също ще са важна част от процеса. Той припомни, че на днешното правителствено заседание тази сутрин кабинетът прие решение за създаване на механизъм, който да координира всички дейности по процеса. 

Министерският съвет одобри също така проект на меморандум за сътрудничество с работодателски, синдикални и браншови организации и асоциации във връзка със защитата на потребителите в процеса на въвеждане на еврото, който, по думите на премиера, ще цели предотвратяване нелоялни търговски практики и на необосновано покачване на цените на стоките и услугите.

Ползите ще бъдат такива, каквито се наблюдават във всички страни, приели единната европейска валута. Това са стимулиране на икономиката, на търговията, на инвестициите, на туризма. Най-вече увеличаването на доходите и покупателната способност, каза още Росен Желязков. Той даде пример с Хърватия, където, според Желязков, за две години от въвеждането на еврото покупателната способност на населението се е увеличила. 

Нашата задача е да преодолеем всички опасения в краткосрочен аспект, увери премиерът Росен Желязков.