ИСС представи препоръките си за усъвършенстване на пенсионната система

Снимка: ИСС
Икономическият и социален съвет на Република България (ИСС) представи пред депутати и институции изводите и препоръките от „Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване“. Участие в събитието и дискусията за дългосрочното развитие на пенсионната система взеха депутати, представители на ресорните институции, заинтересованите страни и структурите на организираното гражданско общество.
Анализът на ИСС предоставя основа за действия за усъвършенстването на пенсионната система в посока устойчивост, ефективност, финансова стабилност и намалена диспропорция „принос-права“. Изводите от него потвърждават, че тристълбовият пенсионен модел в България е резултат на трудно постигнат консенсус и балансираното взаимодействие между елементите му е ключът към решаването на съществуващите предизвикателства.
„Важно е, че този анализ дава много по-дълъг хоризонт за развитието на пенсионната система. Основните цели, които сме следвали са от една страна да гарантираме финансовата устойчивост на системата, от друга – да гарантираме адекватността на пенсиите. Едно от най-големите предизвикателства, което ИСС отчита са краткосрочните политически решения, които са се отразили върху това, в различни части системата да има несправедливости или несъответствия“, каза председателят на ИСС Зорница Русинова.
Председателят на Комисията по труда и социалната политика в 51-вото Народно събрание Деница Сачева благодари, че Съветът насочва общественото внимание върху невралгичните проблеми на пенсионния модел в България.
„В продължение на години говорим за нуждата от промени, от законодателни решения и политики, но така и не стигаме до конкретиката в какво трябва да се изразяват всички тези толкова очаквани решения. Крайно време е в рамките на 2025 г. да се обединим около пътна карта за развитието на пенсионната система“, каза Деница Сачева.
Хасан Адемов, председател на Комисията по демографската политика в 51-вото НС заяви, че едно от най-ценните преимущества на анализа е, че ИСС е постигнал консенсус между работодатели, синдикати и граждански организации.
„Само консенсусните решения са тези, които са трайни във времето. Този анализ може да служи за настолна книга на политиците“, подчерта д-р Адемов и допълни, че през годините пенсионната система се е превърнала в универсален донор за много секторни политики. Той посочи още, че трансферът за пенсии, предвиден от бюджета за 2025 г. е в размер на 11,2 млрд. лв. и отбеляза разкъсаната връзка между осигурителен принос и пенсионни права.
Основните направления, по които е разработен анализът са стабилизирането в краткосрочен и дългосрочен план на осигурителната система, нейната адекватност, така че да се гарантират доходите на хората, които напускат трудовата система. Експертите анализират и параметрите и правилата, които имат отрицателен и смесен ефект върху нея. Авторите подчертават, че политическите решения относно пенсионната система трябва да бъдат взимани след експертен консенсус с преценка дали могат да бъдат гарантирани. В документа има редица предложения: сред тях са обвързване на минималната пенсия с линията на бедност или с друг обективен измерител, промяна на инвестиционната стратегия на така наречения „Сребърен фонд“, а също и разнообразяване на източниците на приходи в него, като например постъпления от определен процент от приходите от ДДС. Друго предложение е максималният размер на пенсията ежегодно да се осъвременява поне с процента, с който се осъвременяват пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на преходната година. Конкретни промени се предлагат и във втория и третия пенсионен стълб.
Източник: Икономическия и социален съвет