Представиха първия медицински хеликоптер

Снимка: Велислав Николов/24 часа

На авиобазата на „Гранична полиция“ на столичното летище днес официално бе представен първият медицински хеликоптер. На церемонията присъстваха премиерът акад. Николай Денков, министърът на здравеопазването Христо Хинков, кметът на София Васил Терзиев, министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, народният представител от “Продължаваме промяната – Демократична България” Кирил Петков, областният управител на град София Вяра Тодева, Димчо Добрев – изпълнителен директор на “България Хели Мед Сървиз”, посланикът на Италия у нас Джузепина Дзара, представители на Европейската комисия и други официални лица

Днес е един от онези дни, в които се чувствам горд и удовлетворен от добре свършената работа по пътя на най-важната мисия – здравето на българските граждани. Това заяви министърът на здравеопазването Христо Хинков.

Смело мога да заявя, че за изминалите осем месеца с екипа ми постигнахме много в тази посока, като една от най-важните стъпки беше да осигурим процеса по осигуряване на равнопоставен достъп до спешна медицинска помощ на територията на цялата страна, заяви министърът.

Той изрази убеждението си, че възможностите, които ще предостави специфичния въздушен транспорт, ще изведат системата за спешната помощ на ново качествено ниво. Затова ще допринесат модерните технологии и професионално подготвените пилоти, медицински екипи и оператори, каза Хинков. Те ще координират и осъществяват транспортирането на пациенти, оборудване, кръв, органи и лекарства, допълни той.

Специално обучените екипи ще предоставят съвременни и квалифицирани грижи и лечение на пострадали в животозастрашаващи състояния. Всичко това ще намали значително броя на загиналите при пътни инциденти, при трудови злополуки и специфични заболявания, които изискват оказването на спешна помощ в рамките на т.нар. “златен час”, заяви здравният министър. Той благодари на екипа на Министерството на здравеопазването, които осъществяват този мащабен проект, както и на всички медицински специалисти, които ще поемат грижите за пациентите. Министърът благодари и на екипа на Министерството на транспорта и съобщенията за ползотворната съвместна работа, както и на цялото правителство.

Хеликоптерът е първият от общо шест машини. По график в края на юни тази година трябва да пристигне вторият хеликоптер, предвиден за оперативната база в Долна Митрополия, а през декември се очаква третата машина, която ще бъде на разположение в оперативната база в Сливен. Останалите въздушни линейки ще идват поетапно до 2026 г.

Първите шестима български пилоти, завършили обучение в Италия, вече получиха и своите бревети – свидетелства за летателна правоспособност. Те им бяха връчени лично от министър-председателя Николай Денков на церемония през декември м.г.

В системата за спешна помощ по въздух се очакват да работят общо 36 пилоти и 14 инженери. На борда на машината ще има и медицински лица, които вече преминават съответните обучения. В края на февруари се очаква хеликоптерът вече да може да участва в реални спасителни мисии.

Това е само началото на спешната помощ по въздуха. Надявам се, че то ще бъде успешно и след една или след две години за нас това ще бъде стандарт, така както в другите европейски държави, но по-добре късно, отколкото никога. Това заяви министър-председателят Николай Денков при представянето на първия хеликоптер за спешна медицинска помощ по въздух.

Денков призова Министерството на здравеопазването и другите министерства да поемат щафетата, защото самото приложение на спешната помощ по въздуха изисква много сложна координация на институциите. Премиерът увери, че той и вицепремиерът Мария Габриел ще направят всичко необходимо, за да бъде спешната помощ по въздух на ниво и гражданите да бъдат спокойни.