Безсъние – защо възниква и лечение
Безсъние (инсомния) е често срещано разстройство на съня, което може да причини трудности със заспиването или да ви накара да се събудите твърде рано и да не можете да заспите отново. В резултат ще се чувствате уморени, когато се събудите. Безсънието може да подкопае не само вашата енергия и настроение, но и вашето здраве, работоспособност и качество на живот.
Хората се нуждаят от различно количество сън, но за повечето възрастни са необходими от седем до осем часа на нощ. В даден момент много хора изпитват краткотрайни смущения в съня, което продължава дни или седмици. Обикновено е резултат от стрес или травматично събитие. Но някои хора имат постоянно безсъние, което продължава месец или повече.
Не е нужно да търпите безсънни нощи. Простите промени в ежедневните ви навици често могат да ви помогнат. В тази статия ще представим причините за безсънието и лечението на това състояние.
Симптоми на безсъние
Симптомите на безсъние могат да включват:
- Трудност при заспиване
- Събуждане през нощта
- Събуждане твърде рано
- Не се чувствате добре отпочинал след нощен сън
- Дневна умора или сънливост
- Раздразнителност, депресия или тревожност
- Трудности при обръщане на внимание, фокусиране върху задачи или запомняне.
Ако безсънието ви затруднява да функционирате през деня, посетете вашия лекар, за да идентифицирате причината за проблема ви със съня и да разберете как се лекува безсъние.
Причини за безсъние
Хроничното безсъние (хронична инсомния) обикновено е резултат от стрес, житейски събития или навици, които нарушават съня. Лечението на основната причина може да разреши проблема, но понякога той може да продължи с години.
Честите причини за постоянно безсъние включват:
- Стрес. Притесненията за работа, училище, здраве, финанси или семейство могат да поддържат ума ви активен през нощта, което затруднява съня. Стресови житейски събития или травма – като смърт или заболяване на любим човек, развод или загуба на работа – също могат да доведат до безсъние.
- Пътуване или работен график. Вашият вътрешен часовник направлява такива неща като цикъла ви сън-будност, метаболизма и телесната температура. Не винаги е възможно вътрешния часовник да се адаптира към промените.
- Лоши навици за сън. Лошите навици за сън включват нередовен график за лягане, дрямки, стимулиращи дейности преди лягане, неудобна среда за сън и използване на леглото за работа, хранене или гледане на телевизия. Компютри, телевизори, видео игри, смартфони или други екрани точно преди лягане могат да попречат на цикъла ви на сън.
- Хранене твърде много късно вечер. Лека закуска преди лягане е добре, но прекомерното ядене може да ви накара да се почувствате физически неудобно, докато лежите. Възможно е да се появят киселини, което може да ви държи будни.
- Хроничното безсъние може също да бъде свързано с медицински състояния или употребата на определени лекарства. Лечението на заболяването може да помогне за подобряване на съня, но безсънието може да продължи и след подобряване на медицинското състояние.
Допълнителни често срещани причини за безсъние включват:
- Психични проблеми за безсънието. Тревожните разстройства, като посттравматично стресово разстройство, могат да нарушат съня ви. Твърде ранното събуждане може да е признак на депресия. Безсънието често се среща и при други психични разстройства.
- Медикаменти. Много лекарства, отпускани с рецепта, могат да попречат на съня, като някои антидепресанти и лекарства за астма или кръвно налягане. Много лекарства без рецепта – като някои болкоуспокояващи, лекарства за алергия и настинка и продукти за отслабване – съдържат кофеин и други стимуланти, които могат да нарушат съня.
- Медицинско състояние. Примери за състояния, свързани с безсъние, включват хронична болка, рак, диабет, сърдечни заболявания, астма, рефлуксна болест, свръхактивна щитовидна жлеза, болест на Паркинсон и болест на Алцхаймер.
- Нарушения, свързани със съня. Сънната апнея ви кара да спирате да дишате периодично през цялата нощ, прекъсвайки съня си. Синдромът на неспокойните крака причинява неприятни усещания в краката и почти непреодолимо желание да ги движите, което може да ви попречи да заспите.
- Кофеин, никотин и алкохол. Кафе, чай, кола и други напитки с кофеин са стимуланти. Пиенето им в късния следобед или вечер може да ви попречи да заспите през нощта. Никотинът в тютюневите изделия е друг стимулант, който може да попречи на съня. Алкохолът може да ви помогне да заспите, но предотвратява по-дълбоките етапи на съня и често причинява събуждане посред нощ.
Старческо безсъние
Безсънието става все по-често с възрастта. При старческо безсъние, може да изпитате:
- Промени в съня. Сънят често става по-малко спокоен с напредване на възрастта, така че е по-вероятно шумът или други промени във вашата среда да ви събудят. С възрастта вътрешният ви часовник често напредва, така че се уморявате по-рано вечер и се събуждате по-рано сутрин. Но по-възрастните хора като цяло все още се нуждаят от същото количество сън като младите хора.
- Промени в дейността. Може да сте по-малко физически или социално активни. Липсата на активност може да попречи на добрия нощен сън. Освен това, колкото сте по-малко активни, толкова по-вероятно е да подремвате ежедневно, което може да попречи на съня през нощта.
- Промени в здравето. Хроничната болка от състояния като артрит или проблеми с гърба, както и депресия или тревожност могат да попречат на съня. Проблеми, които увеличават нуждата от уриниране през нощта – като проблеми с простатата или пикочния мехур – могат да нарушат съня. Сънната апнея и синдромът на неспокойните крака стават все по-чести с възрастта.
- Лекарства. Възрастните хора обикновено използват повече лекарства, отколкото по-младите хора, което увеличава вероятността от безсъние, свързано с лекарства.
Безсъние при деца и тийнейджъри
Проблемите със съня могат да бъдат проблем и за деца и тийнейджъри. Въпреки това, някои деца и тийнейджъри просто имат проблеми със заспиването или се противопоставят на редовното лягане, защото вътрешните им часовници са по-забавени. Те искат да си лягат по-късно и да спят по-късно сутрин.
Рискови фактори
Почти всеки има от време на време безсънна нощ. Но рискът от безсъние е по-голям, ако:
- При жените. Хормоналните промени по време на менструалния цикъл и по време на менопаузата могат да играят роля. По време на менопаузата нощното изпотяване и горещите вълни често нарушават съня. Безсънието също е често срещано при бременност.
- Вие сте над 60 години. Поради промените в моделите на съня и здравето, безсънието се увеличава с възрастта.
- Имате разстройство на психичното здраве или физическо здравословно състояние. Много проблеми, които влияят на вашето психическо или физическо здраве, могат да нарушат съня.
- Вие сте подложен на голям стрес. Стресовите моменти и събития могат да причинят временно безсъние. А големият или продължителен стрес може да доведе до постоянно безсъние.
- Нямате редовен график. Например смените по време на работа или пътуване може да наруши цикъла ви сън-будност.
Усложнения от безсъние
Сънят е толкова важен за вашето здраве, колкото здравословната диета и редовната физическа активност. Каквато и да е причината за загубата на сън, безсънието може да ви засегне както психически, така и физически. Хората с безсъние съобщават за по-ниско качество на живот в сравнение с хората, които спят добре.
Усложненията от безсънието могат да включват:
- По-ниско представяне на работа или в училище.
- Забавено време за реакция по време на шофиране и по-висок риск от злополуки.
- Разстройства на психичното здраве, като депресия и тревожно разстройство.
- Повишен риск и тежест на дългосрочни заболявания или състояния, като високо кръвно налягане и сърдечни заболявания
Лечение на безсъние
Имате редица възможности за лечение на безсъние, включително лекарства и хранителни добавки, както и естествени средства. Лечението на безсъние и различните смущения на съня се осъществява в специализирани клиники за лечение на безсъние.
Как да се справим с безсънието без лекарства
Добрите навици за сън могат да помогнат за предотвратяване на безсънието и да насърчат здравия сън:
- Поддържайте времето си за лягане и събуждане последователно всеки ден, включително през уикендите.
- Бъдете активни — редовната активност спомага за добър нощен сън.
- Проверете вашите лекарства, за да видите дали те могат да допринесат за безсъние.
- Избягвайте или ограничавайте дрямките.
- Избягвайте или ограничавайте кофеина и алкохола и не използвайте никотин.
- Избягвайте големи ястия и напитки преди лягане.
- Направете спалнята си удобна за сън и я използвайте само за секс или сън.
- Създайте релаксиращ ритуал преди лягане, като например топла вана, четене или слушане на тиха музика.
Мнозина използват домашен лек за безсъние. Едно от природните средства за тази цел е консумиране на чесън при безсъние. Установено е, че ароматът на алицин, съдържащ се в него, има успокояващ ефект. Поставянето на няколко скилидки чесън под възглавницата по време на сън също помага в тази посока.
Източници:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/symptoms-causes/syc-20355167