Севернокорейски войски са участвали в бойни действия в Курска област

Снимка: АР/БТА

Севернокорейски войски са участвали за първи път в бойни действия в руската Курска област, предаде Ройтерс, позовавайки се на двама американски официални представители.

Единият от тях, говорейки при условие за анонимност, заяви, че те са участвали в бойни действия на 4 ноември. Длъжностните лица не казаха дали има пострадали граждани на Северна Корея и не предоставиха повече подробности по случая.

Вчера президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че първите сражения между украинските и севернокорейските войски “отварят нова страница в нестабилността в света”, след като по-рано министърът на отбраната Рустем Умеров съобщи, че е имало “маломащабни стълкновения”.

Умеров потвърди в интервю за южнокорейска телевизия за първото въоръженото стълкновение със севернокорейски войски, което е очевидна ескалация на конфликта, започнал, когато Русия нахлу в Украйна през 2022 г. По-рано тази седмица Пентагонът заяви, че в Курска област има най-малко 10 000 севернокорейски войници, като подчерта, че общо в Русия има до 12 000 военнослужещи от Северна Корея, отбелязва Ройтерс. 

Междувременно генералният секретар на НАТО Марк Рюте в публикация в сп. “Политико” отбелязва, че делегация от южнокорейски ръководители на разузнаването и отбраната информира миналата седмица 32-те страни съюзници от НАТО и партньорите ни от Индо-тихоокеанския регион за разполагането на хиляди севернокорейски военнослужещи в руската Курска област с намерението да участват във войната срещу Украйна.

Севернокорейските войски на европейска земя със сигурност е исторически факт – и то с погрешни причини. За първи път от един век насам Русия кани чуждестранни войски в страната, коментира Рюте за изданието.

Това има невероятна цена. Русия понася около 1200 жертви на ден – повече от 600 000 от февруари 2022 г. насам. И неспособен да се изправи пред политическата цена на масовата мобилизация, Путин сега избра да извика военнослужещи и от Северна Корея, посочва генералният секретар на НАТО.

Това опасно разширяване на конфликта ескалира войната и показва, че нашата сигурност не е регионална, а глобална, пише Рюте в “Политико”.

“Путин със сигурност не получава тази подкрепа безплатно. В замяна на това руският президент подкрепя режима на Ким Чен-ун, който изпитва недостиг на средства, и предоставя на Пхенян военни технологии, които севернокорейският диктатор използва, за да създава заплаха за съседите си, като увеличава нестабилността на Корейския полуостров”, отбелязва генералният секретар на НАТО.

Освен това севернокорейците, които не са водили война от над 70 години, сега ще придобият ценен опит на бойното поле и представа за съвременните конфликти. Едва миналата седмица Пхенян тества междуконтинентална балистична ракета с голям обсег – първото подобно изпитание от година насам, в поредно нарушение на множество резолюции на Съвета за сигурност на ООН, посочва Рюте в “Политико”.

Задълбочаването на военните и икономическите връзки между дръзката Русия и окуражената Северна Корея не само застрашава евроатлантическата сигурност и сигурността в Индо-тихоокеанския регион, но също е и много опасно за глобалната сигурност, предупреждава генералният секретар на НАТО Марк Рюте в “Политико”.