Стартираме 7 и 8 блок на АЕЦ “Козлодуй”
Премиерът Николай Денков обяви в началото на правителственото заседание решение на Министерския съвет (МС) за стартиране реализацията на строителството на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“.
“Тяхната обща мощност е 2300 мегавата, с което надхвърлят мощността от 1760 мегавата на затворените от 1-ви до 4-ти блок на АЕЦ-а. Технологията на тези реактори е уникална в света. Тя позволява да се променя мощността им два пъти в много кратък срок, което е много важно за стабилното управление на енергийната система, когато влязат в действие”, допълни Николай Денков.
“Ще бъде капитализирано с 500 млн. лв. допълнително предприятието, което ще отговаря за тази реализация и то ще започне преговорите с фирмите, които трябва да построят 7-и блок. Срокът, който се предвижда, е 2033 година”, допълни Денков.
По повод днешното решение на правителството за започване на реализацията на строителството на седми и осми блок на АЕЦ “Козлодуй”, председателят на Комисията по енергетика в Народно събрание Делян Добрев коментира, че то е в правилна посока и е вследствие на решение на Народното събрание, което възложи тази задача на Министерския съвет. Той уточни, че днешното решение ще бъде изпратено в Народното събрание за одобрение. По думите му групата на “ГЕРБ-СДС” има забележки по него, давайки за пример, че капиталът в това ново дружество, което ще отговаря за тази реализация, не трябва да е 500 млн. лева, а 1,6 млрд. лева, за да може да се гарантира работата му в следващите 3-4 години. “Това са свободните пари, които има в енергетиката и ние ще настояваме да бъдат прехвърлени като капитал в това ново дружество”, каза още Добрев.
Коментирайки решението на кабинета за започване строителството на нова ядрена мощност с опция за втора на площадката на АЕЦ “Козлодуй”, Ивайло Мирчев отговори, че това е дългосрочен ангажимент и е част от енергийната стратегия на страната. Седми и осми блок са част от енергийната сигурност на България и 2033 г. е реалистичен срок те да бъдат готови, добави депутатът.
Радослав Рибарски от ПГ на “Продължаваме Промяната – Демократична България” коментира, че новата ядрена мощност придобива все по-ясна форма. Тепърва трябва да се приложат следващите стъпки в решението – да се увеличи капиталът на предприятието, което ще отговаря за тази реализация, и след това се се върви по-нататък. На въпрос дали групата ще подкрепи предложението на Делян Добрев за увеличаване на капитала на това предприятие на 1,6 млрд. лева, Рибарски отговори, че този въпрос ще бъде обсъден. Но в самото решение се посочва, че ще се търси външно финансиране, така че по-скоро проектът се състои от това как ще бъде структурирано финансирането и как ще бъде подходено спрямо инжинеринга. От това зависи реализацията, а не от увеличаването на капитала на това предприятие. “AP1000 е технологията на “Уестингхаус”, но в решението е записано, че ще се търсят няколко участника”, завърши Рибарски.