Размяна на затворници между САЩ и Русия

Снимка: БТА/АР

Западни държави и Русия осъществиха най-голямата размяна на затворници между двете страни от времето на Студената война. Сделката включва журналистът Евън Гершкович и бившият американски морски пехотинец Пол Уилън, които се върнаха вчера в САЩ, часове след като бяха освободени от затвора в Русия, предаде Ройтерс.

Белият дом съобщи, че е договорил размяната с Русия, Германия и още три държави. Преговаряно е повече от година при голяма секретност. Размяната включва 24 затворници – 16 са върнати от Русия на Запад, осем са изпратени обратно в Русия от западни държави.

Сред тях е Вадим Красиков, осъден за убийството на чеченски дисидент в изгнание в Берлин, съобщи германското правителство.

Президентът на САЩ Джо Байдън приветства сделката като „подвиг на дипломацията и приятелството“ и похвали съюзниците на Вашингтон за техните „смели решения“.

Байдън и вицепрезидентката Камала Харис приветстваха малко преди полунощ (в 04:00 ч. по Гринуич) освободените американци Гершкович, Уилън и журналистката Алсу Курмашева, както и руско-британския дисидент с право на постоянно пребиваващ в САЩ Владимир Кара-Мурза, когато пристигнаха във военновъздушната база Андрюс, щата Мериленд.

Руският президент Владимир Путин посрещна завръщащите се затворници в Русия при пристигането им в Москва и заяви, че ще бъдат удостоени с държавни награди.

„Днешният ден е силен пример защо е жизненоважно да имаме приятели по свята”, каза Байдън по-рано в Белия дом, в присъствието на роднини на освободени затворници.

Байдън изрази благодарност на германския канцлер Олаф Шолц, който направи политически трудния избор да освободи Красиков.

Сделката е голям дипломатически успех за администрацията на Байдън в момент, когато кандидат-президентската кампания в САЩ навлиза в последните си месеци.

Въпреки това, размяната с участието на много държави е еднократна и не променя антагонистичните отношения между  САЩ и Русия, заяви заместник-съветникът по националната сигурност на САЩ Джон Файнър.

Връзките между САЩ и Русия остават “много трудни” въпреки размяната на затворници, каза Файнър пред Си Ен Ен.

Критиците на сделката заявиха, че освобождаването на руснаци, осъдени за тежки престъпления, може да насърчи продължаващо вземане на заложници от враговете на САЩ.

Продължавам да съм загрижен, че размяната на невинни американци за истински руски престъпници, задържани в САЩ и другаде, изпраща опасно послание към Путин и може само да насърчи по-нататъшното вземане на заложници от неговия режим”, се казва в изявление на републиканеца Майкъл Маккол, председател на комисията по външни работи в Камарата на представителите на САЩ.

Тръмп, който каза, че не знае подробности за размяната, попита дали убийци или главорези са били освободени. “Просто съм любопитен, защото ние никога не правим добри сделки, за нищо, особено при размяна на заложници“, каза кандидатът за президент в социална медия.

В сделката участваха още Полша, Словения, Норвегия и Беларус. Турция координира размяната.

Кремъл съобщи в изявление, че решението да помилва и освободи затворници “е взето с цел връщане на руски граждани, задържани и лишени от свобода в чужди държави“.

Последната голяма размяна между САЩ и Русия беше през 2010 г. и включваше 14 затворници. 

Двете страни постигнаха широко обсъждана размяна и през декември 2022 г., когато американската баскетболна звезда Бритни Грайнър, осъдена на девет години за масло от канабис в багажа й, беше разменена срещу оръжейния дилър Виктор Бут, който излежаваше 25-годишна присъда.

Освобождаването на осъдени на Запад руснаци представлява победа за Путин, който посочи, че иска да върне Красиков.

Родината “не ви е забравила нито за миг”, каза руският президент при срещата си с освободените руснаци на летището.

Красиков е полковник от Федералната служба за сигурност на Русия, който излежаваше доживотна присъда за убийството в берлински парк на чеченско-грузински дисидент в изгнание.