Приеха България в еврозоната

Снимка: iStock by Getty Images
Съветът на икономическите и финансовите министри на ЕС прие днес с единодушие последните решения, необходими за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари догодина. С това процедурата по въвеждане на еврото у нас официално приключи.
“От днес България заема мястото си като 21-вата страна от еврозоната. Това е кулминацията на задълбочен процес, включващ сериозен анализ и интензивна подготовка. Сърдечно поздравявам България и българския народ за това голямо постижение”, заяви датският министър на икономиката Стефани Лосе, която председателстваше заседанието на европейските финансови министри.
Един от трите приети правни акта определя официалния курс, по който българският лев ще бъде заменен с еврото — 1,95583 лева за 1 евро, колкото е и настоящият централен курс на лева във валутния механизъм ERM II.
Преди заседанието на финансовите министри Европейският парламент гласува днес в подкрепа на присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Това с стана с 531 гласа “за”, 69 “против” и 79 “въздържали се”. Гласуването е по т.нар. процедура за консултация от Европейския парламент, а докладчик по темата е депутатът от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел.
“Днес гласуваме решение с огромно значение за България и за целия Европейски съюз”, заяви преди гласуването Майдел.
“Докладът, който разглеждаме днес, е един от трите за бъдещето на България в еврозоната. Конвергентни доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка ясно показват, че България е готова да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 г. и изпълнява всички критерии”, каза още докладчикът.
Майдел отбеляза, че България върви към тази цел повече от две десетилетия. “Фактите са ясни, националното законодателство е напълно съгласувано с изискванията на ЕС. Постигната е ценова стабилност с инфлация под референтната стойност. Публичните финанси са стабилни – изискванията за дефицит и дълг са изпълнени”, подчерта тя.
“Българската валута поддържа стабилен курс в рамките на механизма ERM2 повече от нужните две години. Макар този доклад да изглежда съвсем технически, за всеки българин от последните три поколения той е много повече. От онези, които бяха на площада през 1989 г. и мирно свалиха комунистическия режим, през онези, които изгладуваха валутната криза през 1997 г. до младите хора, които днес наричат Европа свой дом. Приемането на еврото е постигането на евопрейската мечта за тях в цялата й пълнота. България е готова, Европа е готова – нека направим тази крачка заедно”, призова евродепутатът.
Преди гласуването беше поискано отлагане на точката от дневния ред от депутата от “Възраждане”/”Европа на суверенните нации” Рада Лайкова.
Лайкова каза, че иска отлагане заради “конфликт на интереси, защото докладчикът по точката (Ева Майдел) е част от същата политическа сила, която управлява България”. Лайкова добави, че преди седмици е подадено искане за разглеждане на ситуацията с евентуалния конфликт на интереси, но решение по него все още не е взето. Тя заяви, че работата на Европейския парламент е “да прегледа внимателно тези констатации, а не просто да подпечатва”.
Предложението бе отхвърлено с 539 гласа “против”.
Преди гласуването за отлагането Йерун Ленарс от ЕНП заяви, че всички процедури са били спазени, както и че “някои по-скоро предпочитат присъединяване към рублата, а не към еврото”.
“Против” доклада на Ева Майдел гласуваха българските депутати Петър Волгин, Станислав Стоянов и Рада Лайкова, и тримата от “Възраждане”/”Европа на суверенните нации”.